Три міфи про питний режим під час тренувань: як пити воду правильно
Питний режим під час тренувань оповитий міфами не менше, ніж історія Стародавньої Греції. На відміну від легенд про богів, ці міфи стосуються нас і нашого здоров’я. Давайте розбиратися, де в них правда, а де домисли.
Міф 1. Якщо пити на тренуванні, не схуднеш
Ідея подобається прихильникам швидкого схуднення. Під час тренування вода виводиться з потом, диханням. У кожних 500 г, втрачених за тренування, приблизно 378 г — це вода. Якщо ваша мета — хвилина тріумфу на вагах, не пийте під час тренування. Однак ми рекомендуємо не ризикувати здоров’ям.
Вода становить 2/3 нашого організму й виконує багато функцій:
- наповнює клітини й підтримує біохімічні процеси в них;
- доставляє корисні речовини й виводить продукти розпаду із клітин;
- забезпечує біохімічні процеси в мозку;
- підтримує потрібний об’єм крові;
- виводить з організму зайве тепло.
Якщо води в організмі мало, він працює в екстремальному режимі, на межі можливостей. Мозок через силу обробляє інформацію і погано координує рухи. Ви можете травмуватися буквально на рівному місці. У спеку ризикуєте одержати тепловий удар. Чи варте нетривале схуднення таких жертв?
Міф 2. Додаткова вода збільшує навантаження на серце
Чим менше води, тим менший об’єм крові, а отже, менше роботи серцю. Звучить логічно, якщо не розібратися в деталях.
Вода входить до складу плазми крові. У разі зневоднення зменшується об’єм плазми, проте кількість інших речовин не скорочується — збільшується їх концентрація. Кров стає густою і в’язкою. Серцю потрібно скорочуватися частіше й сильніше, щоб її перекачати. Приблизно +5 ударів за кожен втрачений відсоток води.
Кров по судинах тече повільніше, а отже, м’язи, органи одержують менше кисню і корисних речовин. У них довше затримуються токсичні продукти розпаду. Через це м’язи працюють погано, нервова система дає збої. Досить втратити 3% об’єму плазми, щоб відчути слабість, апатію, головний біль.
Міф 3. Не пийте воду — спітнієте і втратите корисні солі
У першу чергу хлорид натрію, який бере участь у передачі нервових імпульсів. Меншою мірою — магній і калій, що підтримують нормальну роботу м’язів, у тому числі серця.
Як показують дослідження, у літрі поту міститься до 3 г хлориду натрію. За добу потрібно зійти п’ятьма літрами поту, щоб втратити дійсно значущу кількість солей. Вам це не загрожує, якщо ви не спортсмен-олімпієць, який тренується в 50-градусну спеку.
Втрачені з потом речовини повертаються з їжею протягом дня. Природна мінеральна вода ZARO’S забезпечить потрібними речовинами вже на тренуванні.
Правила питного режиму на тренуванні
- Ніколи не починайте тренування, якщо відчуваєте спрагу. Спрага говорить про те, що ви вже втратили близько 1% води. На тренуванні ви втратите ще більше.
- За пів години до тренування випийте 0,5 л води невеликими ковтками.
- Під час тренування робіть по два-три невеликі ковтки води в перервах. Не випивайте одразу багато, інакше доведеться працювати з переповненим шлунком, а це некомфортно.
- Ураховуйте інтенсивність тренувань: під час бігу, танців та інших аеробних навантажень вода виводиться швидше, ніж під час анаеробних (заняття в тренажерному залі).
- Ураховуйте пору року: у спеку пити хочеться більше.
Добова норма води
Середня норма для дорослої здорової людини середніх років, яка тренується собі на втіху, становить 30–40 г на 1 кг ваги. Тобто в день чоловікові вагою 70 кг рекомендується пити 3,7 л води, жінці — 2,7 л.
З віком в’язкість крові збільшується, тому в день потрібно випивати води більше, ніж зазвичай, навіть якщо не дуже хочеться. Люди старшого віку відчувають спрагу пізніше, ніж вона настає. Це ж правило стосується і дітей.
На потребу у воді впливають захворювання. Наприклад, у разі цукрового діабету пити хочеться частіше, ніж зазвичай.
Звісно, звертайте увагу на якість води. Природна вода зі збалансованим складом подарує здоров’я і відновить сили буквально з перших ковтків.